Vienkāršākie parazīti, kādi var būt cilvēkiem

sāpes vēderā vienšūņu parazītu klātbūtnē

Vienkāršākais parazīts ir organisms, kas ir pielāgots citu organismu šūnās un audos iebrukt un dzīvot. Vienkāršākie parazīti nevar dzīvot atklātā vidē kā citi vienšūņi, bet tiem ir jāiebrūk cita organisma ķermenī, lai saņemtu aizsardzību un barību.

Vienkāršākie parazīti un to šķirnes

Vienkāršākie organismi ir eikariotu sistēmas, kas eksistē kā strukturāli un funkcionāli neatkarīgas atsevišķas šūnas (ieskaitot tās sugas, kuras ir drausmīgas vai veido kolonijas). Vienšūņiem attīstās samērā sarežģītas subcelulārās īpašības (membrānas un organoīdi), kas ļauj tiem izdzīvot skarbos vides apstākļos. Lielākā daļa vienšūņu ir mikroskopiski organismi, un tikai daži no tiem izaug pietiekami lieli, lai būtu redzami ar neapbruņotu aci. Kā vienšūnas eikarioti viņi pārvietojas, lai izdzīvotu, barotos un vairotos.

Ir daži no vienkāršākajiem parazītiem, kas rada problēmas. Tie ir mūsu pārtikā, augsnē un ūdenī un var mūs ļoti saslimt, ja tie kādreiz iekļūst mūsos.

Katrs vienšūņu parazīts mūsu organismā var izraisīt dažādas slimības. Daži no tiem var izraisīt nopietnas elpceļu slimības (gaisa pāreja no deguna uz plaušām) un centrālo nervu sistēmu (smadzenes, galvaskausa nervi un muguras smadzenes), bet citi dzīvo zarnās, izraisot tādus simptomus kā caureja un nav nāvējoši.

sāpes vēderā ar vienšūņu parazītiem

Ir četri vienšūņu parazītu veidi, kurus klasificē pēc to pārvietošanās:

 • sarkodi ir amēbu grupa, kas pārvietojas, izmantojot pseidopodus un kontrakcijas, kas maina to šūnu formu;
 • mastigofori pārvietojas ar flagellas palīdzību;
 • siliofori izmanto cilijas;
 • sporozoāni ir nekustīgi, kad tie ir nobrieduši.

Vienšūņu parazītu dzīves cikli

Lielākajai daļai vienšūņu ir milzīgs reproduktīvais potenciāls, jo tiem ir īss paaudzes laiks, tie strauji attīstās secīgi un rada lielu pēcnācēju skaitu aseksuāli vai seksuāli. Šīs īpašības ir atbildīgas par daudzām vienkāršākajām infekcijām, kas ātri izraisa akūtus slimības simptomus.

Vienšūņu parazītu attīstības posmi, kas rodas saimniekorganismā, parasti sastāv no trofozoītu barošanas, un tos var atrast intracelulāri (saimnieka šūnās) vai ārpusšūnu (dobos orgānos, ķermeņa šķidrumos vai starpšūnās starp šūnām). Lai gan trofozoīti ir ideāli piemēroti to parazītu pastāvēšanas veidam, tie nav īpaši izturīgi pret ārējiem vides apstākļiem un ilgstoši neizdzīvo ārpus saimniekiem. Lai pārietu no saimnieka uz saimnieku, vienšūņu parazīti izmanto vienu no četriem galvenajiem pārnešanas veidiem: tiešu, fekāli-orālu, pārnēsājamu un no plēsēja uz laupījumu.

Vienšūņu parazītu pārnešanas veidi uz cilvēkiem

 1. Tieša parazītu pārnešana caur intīmu kontaktu ar ķermeni - seksuāli (piemēram, Trichomonas runāja sēnītes, kas cilvēkiem izraisa trihomoniāzi).
 2. Izkārnījumi -orāli pārnēsā ekoloģiski stabilus cistu posmus - parazīti nokļūst viena saimnieka izkārnījumos un kopā ar pārtiku vai ūdeni tiek pārnesti uz citu (piemēram, Entamoeba histolytica, Giardia duodenalis un Balantidium coli ir visas fekālo cistu formas, kas izraisa amēbu) dizentērija, giardioze un balantidioze).
 3. Pārraide notiek, ja parazītus norij asinssūcēji posmkāji (kukaiņi vai zirnekļveidīgie) un tie tiek pārnesti jauniem saimniekiem ar kodumu (piemēram, Trypanosoma brucei, ko pārnēsā tsetse mušas un izraisa miega slimību, un Plasmodium spp. Hemosporidia, ko pārnēsā odi) un izraisa malāriju).
 4. Pārraide no plēsēja uz laupījumu notiek, kad vienkāršākais parazīts iestrēgst upura audos (piemēram, govs, kaza, cūka), un to apēd plēsējs (mūsu gadījumā - cilvēks).

Vienkāršākie cilvēka parazīti un to izraisītās slimības

Acanthamoeba. Šis parazīts inficē cilvēka acis vai smadzenes un izraisa eksogēnu amebiāzi. Viņš var dzīvot jebkurā pasaules reģionā. Cilvēki to var iegūt, tīrot kontaktlēcas ar krāna ūdeni.

Babēzija. Tas inficē sarkanās asins šūnas un izraisa slimību, ko sauc par babeziozi. Dažādi parazītu veidi dzīvo dažādās pasaules daļās. To pārraida ērces, kad tās iekost.

vienkāršākā parazītu babēzija

Balantīdijs (Balantidium coli). Dzīvo zarnu gļotādā, izraisa ciliāru dizentēriju, ko sauc arī par balantidiozi.

Blastocystis (Blastocystis). Šis parazīts inficē saimnieka zarnas. Tas iekļūst cilvēkos ar norītu pārtiku, kas piesārņota ar cilvēku vai dzīvnieku izkārnījumiem. Šo parazītu izraisīto slimību sauc par blastocitozi.

Kriptosporidijs (Cryptosporidium). Dzīvo cilvēka zarnās. Izplatīts visā pasaulē. Cilvēka ķermenī tas nonāk ar norītu pārtiku, kas piesārņota ar cilvēku vai dzīvnieku izkārnījumiem.

vienšūņu parazīts cryptospordium

Dizentērijas amēba (Entamoeba histolytica). Šis vienkāršākais parazīts izraisa zarnu amebiāzi. Visbiežāk sastopami apgabalos ar augstu iedzīvotāju blīvumu, sliktu sanitāriju un tropu reģionos. To pārraida ar fekāliju-orālo ceļu.

Giardia lamblia. Dzīvo tievās zarnas lūmenā. Ja cilvēki patērē pārtiku vai ūdeni, kas piesārņots ar izkārnījumiem, neaktīvās Giardia cistas var inficēt ķermeni, izraisot zarnu giardiozi. Tas ir īpaši bīstami bērniem un prasa obligātu ārstēšanas režīma ievērošanu.

Izospora (Isospora belli). Ietekmē tievo zarnu epitēlija šūnas. Izplatīts visā pasaulē. Tas tiek pārnests caur fekālijām-orāli un ir izosporijas izraisītājs.

Leišmānija. Parazitē uz ādas un cilvēka iekšējiem orgāniem. Tas pastāv visā pasaulē dažādās formās. Pārraida dažu veidu odi, kad tie ir sakosti.

vienkāršākais parazīts Leishmania

Negleria (Naegleria fowleri). Izraisa primāro amēbu meningoencefalītu, jo tas dzīvo cilvēka smadzenēs. Infekcija notiek caur piesārņotu augsni, peldbaseiniem un piesārņotu ūdeni.

Plasmodium (Plasmodium falciparum, P. vivax, P. ovale, P. malariae). Parazīti iekļūst sarkanajās asins šūnās un izraisa malāriju. Tie pastāv tropu reģionos, kur tiek pārvadāti Anopheles, kas pazīstami arī kā anopheles odi.

Rhinosporidium seeberi. Tas vairojas degunā un nazofarneksā, tur aug sporu veidā. Tas pastāv Indijā un Šrilankā. Cilvēki, kuri peldas publiskos ūdeņos, var inficēties ar parazītu, kad deguna gļotāda saskaras ar piesārņotu materiālu.

vienšūņu parazīti cilvēka toksoplazmā

Toksoplazma (Toxoplasma gondii). Ietekmē aknas, sirdi, acis un smadzenes. Plaši izplatīts parazīts visā pasaulē. Cilvēki var inficēties pēc neapstrādātas vai nepietiekami termiski apstrādātas cūkgaļas, jēra, kazas vai piena ēšanas. Var pastāvēt arī piesārņotā barībā vai augsnē kaķu izkārnījumu dēļ. Šo parazītu izraisīto slimību sauc par toksoplazmozi vai parazitāru pneimoniju.

Trichomonas (Trichomonas vaginalis). Tas inficē sieviešu uroģenitālo traktu. Simptomi vīriešiem un sievietēm atšķiras. Tas ir seksuāli transmisīvās infekcijas trihomoniāzes izraisītājs.

vienšūņu trihomonāzes parazīti

Trypanosomas (Trypanosoma brucei, Trypanosoma cruzi). Pirmais parazītu veids ietekmē centrālo nervu sistēmu, asinis un limfu. To pārnēsā tsetse muša un tas izraisa tā saukto miega slimību. Otrais parazīts izraisa Chagas slimību, ietekmējot asinis, muskuļus, nervus, sirdi, barības vadu un zarnas. Pārnēsā arī kukaiņu kodumi.

Kā ārstēt infekcijas, ko izraisa vienšūņu parazīti cilvēkiem?

Vienšūņu parazītu infekcijas ārstēšanas plāns būs atkarīgs no konkrētās diagnozes. Parasti ārsts izraksta zāles, piemēram, trichomoniāzes, giardiozes vai kriptosporidiozes ārstēšanai. Parasti zāles nav parakstītas toksoplazmozei, ja vien tam nav apstākļu grūtniecības, kādas citas slimības vai smagas un ilgstošas infekcijas veidā.

Ārsts var arī ieteikt citas ārstēšanas metodes, lai atvieglotu simptomus. Piemēram, daudzas parazitāras infekcijas var izraisīt caureju, kas bieži noved pie dehidratācijas. Tādēļ, ārstējot vienšūņu parazītu izraisītu infekciju, parasti ieteicams dzert daudz šķidruma, lai papildinātu ķermeņa zudumus.

Kā var novērst vienšūņu parazītus?

Lai samazinātu parazitāras infekcijas risku, varat veikt vairākas darbības:

 • praktizēt drošu seksu, izmantojot prezervatīvu;
 • regulāri mazgājiet rokas, īpaši pēc apstrādes ar neapstrādātu pārtiku vai izkārnījumiem;
 • Gatavojiet ēdienu līdz ieteicamajai pamatnes temperatūrai.
 • ceļojuma laikā dzeriet tīru ūdeni, ieskaitot ūdeni pudelēs;
 • izvairieties no ūdens norīšanas no ezeriem, strautiem vai dīķiem;
 • izvairieties no kaķu pakaišiem un izkārnījumiem grūtniecības laikā.

Ja jums ir aizdomas, ka Jums ir parazitāra infekcija, pierakstieties pie ārsta. Viņi var palīdzēt diagnosticēt jūsu simptomu cēloni un ieteikt ārstēšanas plānu. Jo ātrāk sākat ārstēšanu, jo ātrāk jūs varat palīdzēt apturēt infekcijas izplatīšanos citiem.