Kādi parazītu testi jāveic pieaugušajam?

Bieži vien pašsajūtas pasliktināšanos izraisa dažāda veida parazīti, kurus kļūdaini uzskata par stresu vai vitamīnu trūkumu. Kur un kāda analīze jāveic, lai identificētu infekciju?

Parazītu testi - kā un ko lietot - šis jautājums rodas, ja veselības stāvoklis pasliktinās bez redzama iemesla.

Dažādi parazītu veidi, kas ideāli piemēroti pastāvēšanai cilvēka ķermenī, var neizpausties ilgu laiku. Parasti bērniem, kuri apmeklē skolu vai bērnudārzu, laiku pa laikam tiek pārbaudīti helminti. Tomēr pieaugušajiem ļoti bieži inficējas arī ar parazītiem.

Daži helminta invāzijas simptomi, piemēram:

 • hemoglobīna līmeņa pazemināšanās asinīs;
 • slikta apetīte;
 • miega traucējumi;
 • svara zudums;
 • paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Ir līdzības ar dažāda veida patoloģiskiem stāvokļiem.

Infekcijas varbūtība ir ļoti augsta. Daudzi cilvēki, to nezinot, ir viena vai otra veida nesēji. Turklāt kaitējumu cilvēka veselībai var nodarīt ne tikai tārpi, bet arī daži vienšūņi. Viņu klātbūtne cilvēka ķermenī izraisa toksoplazmozi un citas bīstamas slimības. Ir acīmredzams, ka cilvēka ķermeņa parazītu analīze ir jāiziet, lai savlaicīgi atklātu infekciju un pēc iespējas ātrāk izrakstītu atbilstošu ārstēšanu. Kādi parazītu testi jāiztur, pastāstīs vietējais terapeits.

Kad pieaugušajiem jāpārbauda parazīti

Eksperti iesaka pārbaudīt parazītus, ja jums ir viens vai vairāki no simptomiem no šī saraksta:

 • Problēmas gremošanas traktā: tendence uz aizcietējumiem, caureja, slikta dūša, vemšana, meteorisms.
 • Vitamīnu un barības vielu trūkuma dēļ āda ir bāla.
 • Tiek novērots ātrs nogurums, enerģijas zudums, apātija.
 • Ķermeņa svars strauji samazinājās.
 • Alerģijas izpausmes ir parādījušās bez acīmredzamiem kairinātājiem (šādu reakciju izraisa tārpu atkritumi).

Ieteicams veikt testus (veikt visaptverošu parazītu analīzi), ja imunitātes samazināšanās rezultātā pasliktinās ķermeņa izturība pret saaukstēšanos.

Turklāt ādas nieze ap tūpli norāda uz helmintu invāzijas (enterobiāzes) klātbūtni, ko var apstiprināt, ja tiek pārbaudīti parazīti.

Kādus testus parasti veic, lai identificētu parazītus cilvēka ķermenī?

Ja mums ir aizdomas, ka esam inficēti ar helmintiem vai cita veida parazītiem, mēs vēlamies nekavējoties sākt ārstēšanu. Tomēr, lai izrakstītu nepieciešamos medikamentus, vispirms jāpārbauda parazītu klātbūtne, jo ir jāsaprot, kura no tām sugām ir apmetusies organismā. Kur pārbaudīt parazītus, to var uzzināt, sazinoties ar tuvāko klīniku.

Izkārnījumu analīze

kādi testi jāveic parazītu klātbūtnei

Vienkāršākais un izplatītākais risinājums šajā gadījumā ir fekāliju analīze, kurā speciālisti meklēs helmintu olšūnas.

Šāda veida analīze ļauj noteikt:

 • apaļi tārpi;
 • trematodes vai flukes;
 • lenteņi.

Tomēr šāda veida analīzēm ir ievērojams trūkums: parazītu fekāliju analīzes rezultāti ne vienmēr ir ticami, jo parazīti noteiktā laika periodā vairojas un ilgstoši var nedēt olas. Tāpēc, lai panāktu lielāku uzticamību, parazītu fekāliju analīze tiek atkārtota 2 - 3 reizes ar vairāku dienu intervālu.

Paplašināta izkārnījumu analīze

Papildus standarta fekāliju analīzei ir arī detalizēta, kuras uzticamība un precizitāte ir daudz augstāka. Šāda veida diagnostika, kuras pamatā ir PĶR tehnoloģija, palīdz noteikt parazīta DNS, ieskaitot mirušu vai miega režīmā. Šī metode ļauj uzzināt, kādi tārpi ir organismā, kas nozīmē, ka ārsts varēs noteikt, kuras zāles efektīvāk tiks galā ar šo slimību.

Enterobiozes nokasīšana

Pinworms ir viens no visbiežāk sastopamajiem helmintu veidiem. Lai pārbaudītu, vai nav šāda veida parazītu, jums jānosakņo ādas krokas ap tūpli, kur var atrast to olšūnas. Lai uzlabotu šāda pētījuma rezultātu precizitāti, tas ir jāatkārto arī pēc dažām dienām. Šī pārbaudes metode ir nesāpīga, tā, tāpat kā parastā parazītu analīze, ir piemērota gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Asins analīze

Parazītu invāziju var noteikt ar lielu precizitāti, ja veicat imūnenzimātisko asins analīzi. Ja izturat šāda veida analīzi, jūs varat noteikt gandrīz visu veidu parazītu antivielu un antigēnu klātbūtni. Antigēni šajā gadījumā ir parazītu un pašu atkritumi, un antivielas ir imūnglobulīni, kas cilvēka ķermenī tiek sintezēti, lai cīnītos ar infekciju. Izmantojot šo metodi, ir iespējams diagnosticēt slimību agrīnā stadijā, kad parazītu vēl nav daudz, un ar tiem ir viegli tikt galā.

Šai analīzei ir nepieciešams ziedot asinis no vēnas. Rezultāts, kura ticamība ir vismaz 95%, būs zināms ne vēlāk kā pēc 9 dienām. Protams, šādi pētījumi ir vairāk piemēroti pieaugušajiem.

Parazītu noteikšanai papildus šai metodei tiek izmantotas dažas citas asins analīzes metodes, īpaši akūtā helmintiāzes formā. Tie ir balstīti uz dažādām pārbaudes metodēm, kas ļauj ar lielu precizitāti diagnosticēt dažādu veidu bērnus un pieaugušos.

Dažas medicīnas iestādes piedāvā visaptverošu asins analīzi, lai noteiktu dažāda veida helmintus.

Lai sagatavotos analīzei, jums:

 • ka pēdējā ēdienreize bija ne vēlāk kā 10 - 12 stundas pirms testa;
 • iepriekšējā dienā izslēdziet no uztura taukus, kūpinātus un sāļus ēdienus;
 • 24 stundas pirms testa izslēdziet smēķēšanu un alkohola lietošanu.