Kāda profilakse ir nepieciešama, lai aizsargātos pret tārpiem?

Līdz šim zinātnieki zina apmēram 400 dažādu helmintu sugu. Viņi spēj parazitēt gandrīz visos cilvēka orgānos un sistēmās, izraisot milzīgu skaitu slimību.

inficēšanās ar tārpiem caur netīrām rokām

Tārpi baidās no tīrības, tāpēc galvenā profilakse ir elementāru higiēnas noteikumu ievērošana

Saskaņā ar statistiku, parazīti apdzīvo katra ceturtā cilvēka ķermeni uz mūsu planētas, un gandrīz katrs savā dzīvē sastopas ar dažām sugām. Tārpu profilakse joprojām ir viens no aktuālākajiem mūsdienu medicīnas jautājumiem. Kādus līdzekļus var izmantot, lai novērstu parazītu iekļūšanu cilvēka organismā?

Galvenā informācija

Atkarībā no līdzekļiem, ar kuriem tiek veikta helmintu slimību profilakse, tā var būt šāda veida:

 • bez narkotikām;
 • medicīniska vai tradicionāla;
 • tautas aizsardzības līdzekļi.

Grūti pateikt, kurš no šiem virzieniem ir optimāls cīņā pret tārpiem. Visi no tiem papildina viens otru, tāpēc vislabākais efekts tiek novērots tikai ar integrētu pieeju.

Metodes bez narkotikām

Ievērojot diezgan vienkāršus noteikumus, jūs varat novērst invazīvu tārpu formu iekļūšanu organismā. Pēdējie var iekļūt cilvēka ķermenī šādos veidos:

 • ar netīru pārtiku vai rokām;
 • ēdot pārtiku, kas nav pienācīgi termiski apstrādāta;
 • dzerot nestandarta ūdeni vai ūdeni no nepārbaudītiem avotiem.
roku mazgāšana, lai novērstu tārpus

Vairākas reizes dienā pēc atnākšanas no ielas vai mijiedarbības ar mājdzīvniekiem ieteicams mazgāt rokas ar ziepēm un ūdeni.

Tāpēc nespecifiskā tārpu profilakse sastāv no šādiem punktiem:

 • personīgās higiēnas noteikumu ievērošana;
 • regulāra veļas maiņa;
 • savlaicīga tīrīšana mājā;
 • pareiza rīcība ar pārtiku pirms lietošanas;
 • sanitārajiem un higiēnas standartiem atbilstoša ūdens izmantošana tikai no uzticamiem avotiem.

Tiek uzskatīts, ka bērni neievēro personīgās higiēnas noteikumus. Bet pieaugušajiem šī parādība nav nekas neparasts. Regulārai roku mazgāšanai jābūt obligātai pirms ēšanas, pēc tualetes lietošanas, atgriežoties mājās no sabiedriskām vietām. Ar parazītu olām var būt piesārņoti durvju rokturi, margas, banknotes un visa veida virsmas, kurām cilvēks pieskaras.

Viņi iekļūst ķermenī caur muti. Tādā veidā tiek pārnēsāti ģeohelminti - apaļtārpi, cērmes, cērmes, nekators, āķtārpi, zarnu zutis. Biohelminti, kuru pilnīgai attīstībai un vairošanai ir nepieciešams starpsaimnieks, nonāk organismā, ēdot pārtiku, kas ir pakļauta nekvalitatīvai termiskai apstrādei.

Pieaugušam, kurš aktīvi lieto suši, slikti apstrādātas sālītas un kūpinātas zivis, steikus ar asinīm, palielinās iespēja inficēties ar lenteņiem. Tie tiek uzskatīti par garākajiem un bīstamākajiem no visiem helmintiem, kas var apdzīvot cilvēka ķermeni.

Ceļojot uz eksotiskām zemēm, jābūt ārkārtīgi uzmanīgiem un uzmanīgiem. Dzeršanai izmantojiet tikai ūdeni pudelēs. Ja tas nav iespējams, ūdens dzeršanai un ēdiena gatavošanai ir jāuzvāra. Jūs varat izmantot īpašus preparātus, kas paredzēti ūdens attīrīšanai. Rūpīgi nomazgājiet dārzeņus un augļus. Ēdot vietējos ēdienus, jāizvēlas tie, kas ir labi termiski apstrādāti.

mitrā tīrīšana tārpu profilaksei

Mājā, kurā dzīvo tikai pieaugušie, mitrā tīrīšana jāveic vismaz reizi nedēļā, bērnu istabā - divas reizes. Mīkstās rotaļlietas jātīra ar putekļu sūcēju, pārējās jāmazgā ziepjūdenī.

Mājdzīvnieki periodiski jāpārbauda veterinārārstam, kam seko zāles pret tārpiem. Ja pacients ievēro šos ieteikumus, ir pilnīgi iespējams, ka viņam nebūs nepieciešama ārstēšana ar tabletēm.

Medicīniskā profilakse

Runājot par tārpu profilaksi ar farmakoloģiskām zālēm, šeit zinātnieki tika sadalīti divās lielās grupās. Pirmie uzskata, ka profilakse ar tabletēm ir droša, efektīva un jāveic regulāri. Tas attiecas gan uz pieaugušajiem, gan bērniem. Otrā grupa iebilst pret tablešu lietošanu profilakses nolūkos. Viņa uzskata, ka, lietojot diezgan toksiskas zāles tārpu profilaksei, cilvēks vairāk kaitē savam organismam. Šī taktika ir kā šaut ar lielgabalu uz zvirbuļu baru.

Ņemot vērā, ka tabletes pret tārpiem joprojām ir farmakoloģiski līdzekļi, tām ir noteiktas lietošanas indikācijas un kontrindikācijas, kā arī vairākas blakusparādības, tās jālieto tikai ar lielu tārpu invāzijas iespējamību. Par to var aizdomas šādos gadījumos:

 • kontakts ar inficētu pacientu - mājās, bērnudārzā, skolā;
 • brīvā turēšanā esošu mājdzīvnieku klātbūtne;
 • slimības klīnisko pazīmju klātbūtne ar negatīviem laboratorijas testu rezultātiem.

Pēdējais gadījums ir pelnījis īpašu uzmanību. Ļoti bieži ārstiem, ņemot vērā pacienta sūdzības, rodas aizdomas, ka viņam ir parazīti, un laboratorisko izmeklējumu rezultāti paliek negatīvi. Šādos gadījumos ārsti iesaka tā saukto profilaktisko ārstēšanu pret tārpiem. Galvenie simptomi ir:

 • vispārējs vājums;
 • savārgums;
 • aizkaitināmība;
 • miega traucējumi;
 • problēmas ar intelektuālo darbību;
 • nezināmas izcelsmes ādas izpausmes;
 • Dzelzs deficīta anēmija.

Šo simptomu kompleksa klātbūtne ir norāde uz tradicionālo zāļu iecelšanu tārpu profilaksei.

Tautas veidi

Tradicionālā medicīna piedāvā arī daudz profilaktisku līdzekļu pret helmintiem. Salīdzinot ar tradicionālo tablešu ārstēšanu, tautas līdzekļiem pret tārpiem ir vairākas priekšrocības. Pirmkārt, tie ir salīdzinoši droši cilvēka ķermenim. Profilakse un ārstēšana ar tautas līdzekļiem pret tārpiem reti pavada nevēlamas parādības, un tās parasti dod labu rezultātu.

Relatīvā lētība padara tos pieejamus absolūtam vairākumam mūsu valsts iedzīvotāju, un to relatīvā drošība ļauj tos izmantot kā profilaktiskus līdzekļus pret tārpiem.

Biškrēsliņiem ir paralītiska iedarbība uz tārpiem. Tas ir īpaši efektīvs kā profilaktisks līdzeklis pret spalīšiem un apaļajiem tārpiem. Šiem tārpiem nav nekādu pielāgojumu, kas palīdzētu tiem palikt organismā. Lai pagatavotu biškrēsliņu infūziju, ēdamkaroti izejvielu ielej ar glāzi verdoša ūdens, uzstāj vienu stundu. Pēc tam uzlējums jāfiltrē un jāizdzer pa vienai ēdamkarotei trīs reizes dienā pirms ēšanas.

Vērmeles ir efektīvas pret lenteņiem, apaļajiem tārpiem un lamblijām. Ārstēšanai un profilaksei izmanto alkohola tinktūru, ko lieto pa 20 pilieniem trīs reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

Vēl viens efektīvs līdzeklis ir granātābols. Viena augļa mizu uzvāra ar 0, 5 litriem verdoša ūdens. Iegūtais produkts jāizdzer 1, 5 stundu laikā. Pēc 3 stundām jums jālieto caurejas tabletes.

Bērzu darvu ieteicams lietot kā profilaktisku līdzekli pret lamblijām. Lai to izdarītu, jums tas jāizdzer 14 dienu laikā. Pirmajā dienā vienu pilienu darvas izšķīdina karotē medus. Tad katru dienu tiek pievienots viens piliens, palielinot skaitli līdz astoņiem. Šādus kursus var rīkot ne biežāk kā reizi sešos mēnešos.

Divas ēdamkarotes ķirbju sēklu jāsajauc ar brūkleņu sulu. Līdzeklis jāizdzer tukšā dūšā un pēc trim stundām jālieto caurejas līdzeklis. To lieto gan pret apaļajiem tārpiem, gan pret lenteņiem.

Ieteikumi

Gan tabletes, gan tautas līdzekļi tārpu ārstēšanai jālieto tikai speciālistu uzraudzībā. Galīgais lēmums par profilakses pret parazītiem piemērotību jāpieņem ārstējošajam ārstam. Viņš informēs par to, kādi līdzekļi pret tārpiem pastāv, un palīdzēs izvēlēties metodi, kas būs optimāla katrā gadījumā.